Úvodní strana
      Katalog firem
      Inzerce
      Diskuze
      Zákony
      Web zdarma
      Ceník
      Odkazy
      Kontakt
Přihlášení
Jméno:
Heslo:

Novinky na e-mail
Přihlaste se k odběru novinek

Hledat firmu
podle názvu nebo činnosti:

Reklama

PIXUPIX - Pixel art obrazy

Diskuze

Neveřejná účelová komunikace( NUK) Reagovat >>>
Dobrý den. Prosím o radu. Jaký předpis se vztahuje na NUK? Můj problém je následující. Můj soused si v proluce mezi našimi RD na vlastním pozemku buduje NUK. Vzdálenost mezi RD je 7m. Můj RD stojí na hranici pozemku. Soused si ještě v teto proluce přistavil ke svému RD garáž, kotelnu a sklad uhlí, čímž zmenšil vzdálenost mezi jeho garáži a mým RD na 336cm! Nyní se rozhodl za svou zahradou prodat parcely pro 2 RD a právě k těmto RD buduje tuto komunikaci, která povede právě touto prolukou 336cm v délce asi 8m. V této proluce mám okna od ložnic. Stavební úřad v Bílovci to nechce řešit a soused tvrdí, že na tuto NUK se nevztahuje vyhláška 501/2006 Sb
Děkuji za radu. Stanovský
4.5.2018 18:56 František Stanovský

RE: Neveřejná účelová komunikace( NUK) Reagovat...
Dobrý den,
tohle je podle mě situace, kterou posuzují stavební úřady opravdu různě. Váš případ je postaven na pojmu "neveřejná účelová komunikace", takže ani o §25 vyhlášky 501/20016 se nelze úplně opřít (silnice, MK):

(7) Vzdálenost průčelí budov, v nichž jsou okna obytných místností, musí být nejméně 3 m od okraje vozovky silnice nebo místní komunikace; tento požadavek se neuplatní u budov umisťovaných ve stavebních prolukách řadové zástavby a u budov, jejichž umístění stanoví vydaná územně plánovací dokumentace.

a §20 to samé
(7) Ke každé stavbě rodinného domu nebo stavbě pro rodinnou rekreaci nebo souvislé skupině těchto staveb musí vést zpevněná pozemní komunikace široká nejméně 2,5 m a končící nejdále 50 m od stavby.

Celkem rozumím vašim obavám. A vy máte dům na hranici pozemku se sousedem a máte v něm okna obytných místností? Mám dojem, že to je také v rozporu se současnými předpisy. Ale samozřejmě se může jednat o starší dům postavený v době, kdy tyto předpisy neplatily.

Takže zůstává §22:
(2) Nejmenší šířka veřejného prostranství, jehož součástí je pozemní komunikace zpřístupňující pozemek rodinného domu, je 8 m.

NUK je podle mě také pozemní komunikace (zákon 13/1997 Sb., §2, §7). Takže to je pro vás asi jediný záchytný bod.
9.5.2018 9:20 Ing. Michal Majer
RE: RE: Neveřejná účelová komunikace( NUK) Reagovat...
Vážený pane, děkuji za odpověď. Můj dům byl postaven skutečně na hranici pozemku v roce 1960. Dokonce musel být postaven na původních základech. Byla to doba zakládání JZD. K sousedům vedou okna z ložnic v přízemí i v podkroví. Celou plochu kolem garáže a kotelny má soused pokryt zámkovou dlažbou(6cm).
Nikde jsem nenašel rozdíl v požadavcích na veřejnou a neveřejnou účelovou komunikaci. Takže nevím co dál!
Ještě jednou děkuji za Vaši ochotu.
Zdravím. František Stanovský
17.5.2018
16.5.2018 19:14 František Stanovský

Prohledat celý MujProjekt.cz nebo světový web
Google     

Reklama

Firma dne
CRAC, spol. s r.o.
Čisté prostory a HVAC

© MujProjekt.cz