Úvodní strana
      Katalog firem
      Inzerce
      Diskuze
      Zákony
      Web zdarma
      Ceník
      Odkazy
      Kontakt
Přihlášení
Jméno:
Heslo:

Novinky na e-mail
Přihlaste se k odběru novinek

Hledat firmu
podle názvu nebo činnosti:

Diskuze

Převod pozemku na stavební parcelu Reagovat >>>
Dobrý den. Chtěl jsem se zeptat, zda je možné převést pozemek - v současné době orná půda - na stavební parcelu.Na vedlejší i protější parcele lze stavět. K pozemku je přivedena komunikace, v dosahu (cca 30 metrů) jsou sítě - voda, elektro. Zajímá mně, co vše je potřeba udělat, abych udělal z pozemku stavební parcelu. Popřípadě kdy bych sehnal víc informací o tomto úkonu?
27.11.2008 12:18 milan83

územní plán Reagovat...
Především se musíte podívat na příslušné obci, zda existuje územní plán a jak je tam ten pozemek zařazen. Pokud je určen k zastavění RD, tak není problém. Pokud není, tak se musí žádat o změnu územního plánu (dlouhodobá záležitost). Pokdu územní plán neexistuje, mělo by to být snadnější. Takže nejdřív ten územní plán.
27.11.2008 12:27 Ing. Michal Majer
RE: územní plán Reagovat...
územní plán je zpracován, pozemek není prozatím určen k zastavění RD
28.11.2008 7:52 milan83
změna územního plánu Reagovat...
No tak to je ta horší varianta. Pokud se v nejbližší době neplánuje upgrade územního plánu, tak to můžete zkusit inicializovat vy. Pokud budou svolni ke zmene, tak predpokladam, ze byste musel zmenu zaplatit. Cely proces by ale trval radove mesice (nevim o jak velkou obec jde ani dalsi podrobnosti). Ale urad podle me nemusi se zmenou souhlasit, resp. je to takovy zdlouhavy proces.
28.11.2008 9:03 Ing. Michal Majer
Dobrý den,
a co pokud obec právě teď zadala zakázku na zpracování územního plánu? Do 7.ledna se mají podávat nabídky na jeho zpracování zadavateli (obec). Jak bych měla postupovat?
Děkuji předem za Vaši odpověď.
10.1.2009 12:16 Markéta Behenská
změna územního plánu Reagovat...
Snažil bych se písemně navrhnout vámi požadovanou změnu na příslušný úřad. Postupuje se dle stavebního zákona 183/2006 Sb. (mrkněte na §43 a dále). Ideální by bylo, aby vámi požadovaná změna byla do zadání na změnu zahrnuta. Ale neznám detaily, těžko radit. I vy jako občan můžete zažádat o změnu územního plánu, můžete podle mě zadat zpracování změny architektovi, který má oprávnění tyto změny projekčně zpracovat.

Ještě si přečtěte §55, odstavec 3:
Další zastavitelné plochy lze změnou územního plánu vymezit pouze na základě prokázání nemožnosti využít již vymezené zastavitelné plochy a potřeby vymezení nových zastavitelných ploch.
10.1.2009 12:32 Ing. Michal Majer
RE: změna územního plánu Reagovat...
Děkuji moc za Vaši radu.
Situace je taková - chystáme se rekonstruovat starou chalupu a chceme ji rozšířit, bohužel můžeme pouze na ornou půdu, jiným směrem to nelze. Nevěděl byste náhodou, dle jakého zákona bychom se měli řidit? Nebo jak bychom měli postupovat?
Děkuji předem za Vaši odpověď.
11.1.2009 11:34 Markéta Behenská
žádost o změnu využití území Reagovat...
Jinak žádost o změnu využití území najdete např. na těchto stránkách:
www.mmr.cz/index.php?show=001025023000.
Poměrně pěkný článek k tématu je an adrese:
www.hypoindex.cz/clanky/jak-zazadat-o-zmenu-uzemniho-planu
10.1.2009 12:38 Ing. Michal Majer
RE: žádost o změnu využití území Reagovat...
dobrý den,prosím vás ,věděli by ste přibližně říct kolik stojí předělání zemědělského pozemku na stavební?děkuju,Michalec
7.6.2011 13:51 Pepa
RE: RE: žádost o změnu využití území Reagovat...
Pročtěte si tuto větev diskuze. "Předělání" ... co si pod tím představit? Buď podle územního plánu můžete na pozemku stavět (i když je to louka). Nebo to prostě nelze. Jen tak mávnutím proutku to nikdo "nepředělá". To by musela proběhnou změna územního plánu. A to je dlouhá cesta, která může mít různé alternativy, rozcestníky apod. Takže na váš dotaz nelze jedním odstavcem vůbec odpovědět.
7.6.2011 14:13 Ing. Michal Majer
Dobrý den,
lze změnou v územním plánu jakoby dodatečně legalizovat dříve vydaná, dnes již pravomocná, rozhodnutí stavebního úřadu? Mně, jako laikovi, přijde, že takto nelze postupovat, ale právě z výše uvedeného důvodu chce obecní úřad změnu ze zelených ploch na smíšenou obytnou. Agrumentuje tím, že na tyto pozemky jsou již vydaná pravomocná rozhondutí o stavbě. Je takovýto postup vůbec možný? Děkuji
19.5.2010 16:07 Pecharová
nechápu Reagovat...
Trošku nechápu otázku. Pokud bylo vydáno povolení na stavbu, tak muselo být v souladu s územním plánem. Pak by nemělo být co později legalizovat, ne? Pokud bylo vydáno povolení v rozporu s ÚP, tak zřejmě vůbec vydáno být nemělo. Ale tuto otázku, takto stručně položenou, vám nikdo ve fóru nemůže solidně zodpovědět. Určitě to nebude tak jednoduché .... Tyto věci je potřeba řešit s odborníkem na stavební právo individuálně, nastudovat vydané stavební povolení, nastudovat platný územní plán atd.
19.5.2010 20:18 Ing. Michal Majer
RE: nechápu Reagovat...
Dobrý den,
právě proto, že byla prý vydaná stavební povolení a jsou už pravomocná, proto je třeba upravit územní plán, aby byl v souladu se stavební m povolením. Dle sdělení byl doteď platný územní plán špatně a s chybama, proto je jen logické, že se to nyní napraví a to tak, že ze zeleně bude smíšená obytná a po schválení plánu se může prakticky hned stavět.
Děkuji
24.5.2010 17:10 Pecharová
Dobrý den,
diskusi jsem pročítal a chtěl bych se zeptat trochu jinak. Jaká je asi pravděpodobnost, že bude rozšíření územního plánu blokovat samo zastupitelstvo obce, případně stavební úřad z důvodů jiných než objektivních? prostě proto, že se jim nechce, že si nepřejí, aby někdo přišel k pozemku, že chtějí úplatek, že si stažují závostiví lidé z obce a podobně. Zkrátka jak moc je tohle úřední a průhledná záležitost a jak často dochází k podobným blokádám?
Děkuji předem za odpověď - stačí obecná, jinak to ani nejde.
12.3.2013 21:58 Tomáš Gabriel
blokování změny územního plánu Reagovat...
Dobrý den, těžko říct. Samozřejmě, že to může kdokoliv dotčený různě napadat a svým způsobem blokovat. Myslím ale, že nejdůležitější je, aby změna ÚP měla hlavu a patu opravdu z pohledu architekta a rozvoje území jako takového. Zjednodušeně řečeno: Těžko prosadím lokální změnu pozemku na plochu pro bydlení, když mám okolo průmyslovou zónu. Navíc jsou v zákoně i jiné omezující paragrafy.
13.3.2013 20:55 Ing. Michal Majer
RE: Převod pozemku na stavební parcelu Reagovat...
A jak postupovat v případě, že pozemek je veden jako zahrada a v územním plánu je určen pro výstavbu rodinných domů. Co vše je potřeba udělat, aby byl pozemek změněn na stavbení parcelu. Mockrát děkuji
2.2.2009 14:08 Radek
Převod pozemku na stavební parcelu Reagovat...
Já myslím, že stačí požádat o vynětí části pozemku pod budoucím domem ze zemědělského půdního fondu, jinak snad nic (odbor zemědělství).
2.2.2009 20:51 Loupežník
RE: RE: Převod pozemku na stavební parcelu Reagovat...
Záleží na regulativech daného územního plánu. V některých případech může být územním plánem daná povinnost zpracovat v další fázi územní studii, která je podrobnější než ÚP, řeší například vstupy do území, komunikační skelet území atd. Nejlepší je zajít na příslušný stavební úřad a paralelně kontaktovat zpracovatele územního plánu. Pokud splníte podmínky územně plánovacích podkladů, pak nastupuje ono zmíněné vynětí ze ZPF.
20.5.2009 11:07 Radomír
Mám podobný problém: Vlastním pozemek cca 13.000m, od obce je vzdálen 600m, el. v místě, jedná se o pole a kousek lesa. Podle předb. informací zde nelze stavět RD. Nechci však obcházet st. zákon tím, že bych zde postavil stavbu "pevně nespojenou se zemí". Napadla mě i verze chata- ovšem nevím, jaký je rozdíl mezi chatou a RD. Územní plán v místě má být obnovován v r. 2010. Díky za radu
13.8.2009 13:42 Miloš Jelínek
nemovitá kulturní památka Reagovat...
Dobrý den, řeším problém s rekonstrukcí nemovitosti, která je vedená jako nemovitá kulturní památka. Zároveň leží na zemědělském pozemku.
Existuje možnost, jak stavbu zrekonstruovat a využívat k podnikatelským účelům?

Jedna věc je, změnit územní plán, aby byl pozemek veden jako stavební. To sice může trvat dlouho, ale je alespoň šance, že se to povede. Trochu se ale bojím toho, že s tím, že je stavba kulturní památkou nepůjde nic udělat. Nebo se pletu?

Díky za rady.
11.10.2010 13:04 Martin K.
RE: nemovitá kulturní památka Reagovat...
Dobry den, nelze vam obecne a univerzalne odpovedet. Jak pisete sam ... jedna vec je uzemni plan, druha vec je rekonstrukce kulturni pamatky. A to uz je tema samo o sobe. Pamatkari obvykle trvaji az prilis uzkostlive na svych pozadavcich, aniz by chapali, ze to nekoho stoji penize navic. Zkuste jednat s prislusnou pamatkovou peci, alespon predbezne.
11.10.2010 17:38 Ing. Michal Majer
Také by mne to zajímalo. Máme pozemky ktere jsou určitým způsobem rozparcelovány a většina z nich je vedena jako trvalý travní porost. Rád bych tyto pozemky změnil na stavební parcely, popřípadě změnil i rozparcelování jedna se totiž o 18 000m2
30.10.2010 16:09 rk
Dobrý den, je to běžný případ. Některé informace jsou uvedeny výše v diskusi. Záleží na tom, zda existuje územní plán a co je v něm uvedeno. Vzhledem k tomu, že to naše firma často řeší, nemá cenu vám dopodrobna popisovat co všechno se musí udělat. Někdy je to práce na pár měsíců, někdy na 2 roky. Případ od případu se situace liší (ochranná pásma - různé typy, zem. půdní fond, ochranná pásma lesa, inženýrské sítě + smlouvy, dělení parcel, atd. atd.). Každopádně doporučuji to zadat jako úkol někomu, kdo se tím zabývá (projektová firma). Někdy pokusy "laiků" končí po roce velkou deziluzí nad našim právním řádem a složitostí inženýringu, jednání z úřady a správci inženýrských sítí.
31.10.2010 9:28 Ing. Michal Majer
Dobrý den,

Vlastním soubor pozemků (25000m2) zhruba čtvercového tvaru v mírném svahu. Spodní část je územním plánem vyčleněna jako plocha bydlení venkovského typu. Potom prostřední část (největší část) a horní část je v územním plánu vedena jako plocha pro sport a rekreaci. V horní části navíc vede regionální ÚSES. Chtěl bych se zeptat zda je možné žádat o změnu plochy vedené v územním plánu jako regionální ÚSES na plochu pro bydlení a dále zda regionální ÚSES má nějakou ochranou zónu (například že je zákonem stanoveno že se přilehlý několik metrů široký pruh nesmí zahrnout do územka jako plochy pro bydlení a výstavbu.

Děkuji a přeji hezký den.
30.1.2011 20:33 Zdenek
změny a žádosti Reagovat...
Dobrý den, to musíte komunikovat s tím, kdo pořídil územní plán, případně si požádat o územně plánovací informaci. Ale nejlepší je v prvním kole opravdu navštívit příslušný stavební úřad, odbor územního plánování, odbor životního prostředí (názvy se mohou město do města lišit) a tam získat oficiální informace co lze a nelze s pozemky dělat. V diskusi vám nikdo podle mě nemůže odpovědět nic konkrétnějšího.
Žádat se dá teoreticky o cokoliv, tedy i o změnu územního plánu včetně změny ÚSES.
31.1.2011 9:10 Ing. Michal Majer
Stavební pozemky Reagovat...
Dobrý den pane Inženýre,chtěl bych koupit pozemky o celkovém rozměru 4.700m2. Ten největší pozemek má rozlohou 3.600m2 a je veden jako trvale travní porost, ten druhý 1.100m2 jako orná půda. Všechny pozemky jsou v územním plánu ve výstavbě, což mi řekli na obci. Když je budu chtít rozparcelovat či na nich stavět, co je třeba udělat?Ten prostor, kde bude stát RD, tak musím nechat vyjmout na st.parc.?Předem děkuji za odpověď
25.2.2011 8:57 Ing. Zdeněk Sobotka
RE: Stavební pozemky Reagovat...
Dobrý den, "vyjmout" na stavební parcely ne. Celá problematika má několik kroků a je to nad rámec obecné diskuse (pár informací je uvedeno výše v diskusi). Pokud se v tom dobře nevyznáte, sežeňte si někoho (projektanta), který to běžně dělá. Ušetříte čas a peníze. Ať udělá třeba studii na konkrétní využití území a s tou studií prověříte veškeré dotčené instituce, možnosti napojení na inženýrské sítě, soulad s územním plánem, možnost dopravního napojení, návrh rozparcelování. Nenechávejte rozparcelovat větší plochy dřív, než si budete jistý, že je výstavba takto možná. Atd. atd. atd. Každý případ je individuální.
2.3.2011 10:03 Ing. Michal Majer
Velice nepřesné a obecné odpovědi, prý laikům by vynětí nedoporučoval. Pan inženýr nedokáže vlastně nic vysvětlit, ubohé. čtenář Petr
7.12.2011 23:34 Petr
neumí vysvětlit Reagovat...
Pokud se pohybujete v oboru, tak musíte vědět, že na dotazy tohoto typu definované na pár řádcích neexistuje univerzální a jediná správná odpověď. Problematika a legislativa je dost široká a výchozích podmínek až příliš. Proto nemůžu nic konkrétního poradit. Prostě nejde v rámci malé diskuse řešit poměrně složité věci bez nastudování místních podmínek. Dál to nemá cenu rozvádět. Nic vám nebrání poradit lépe. Jak jste si vyzkoušel, do diskuse může přispět každý (ono je ale jednodušší kritizovat, že).
8.12.2011 9:38 Ing. Michal Majer
S tím souhlasím,
pan Inženýr, nevím z jakého důvodu, mluví alibisticky a nic nedokáže uspokojivě přesto že otázky se zde opakují a nikdo zatím nedostal solidní odpověď. (viz. kolik cca stojí vynětí z bpej, jak postupovat v případě rozparcelování apod.) Pokud by zde každý řešil problém přes projektanta tak se pana Ing. neptá v této diskuzi, což by mu muselo také dojít
12.12.2011 17:13 Martin
alibistické odpovědi Reagovat...
Pánové nespokojení:
Odnětí ze zemědělského půdního fondu závisí na bonitě půdy (na jednom pozemku může být více bonit), na velikosti plochy k odnětí, na poloze vůči různým ochranným pásmům, na poloze v zastavěném nebo zastavitelném území atd. atd. Nemůžu tedy odpovědět nic konkrétního. Maximálně bych tazatele uváděl v omyl. Částka se může pohybovat od 3000 Kč, ale o pár metrů dál to může být 60 000 Kč, dělali jsme i odnětí za miliony korun českých u větších ploch. Když nelze odpovědět na obecný dotaz jednoznačně, je nutné odpovědět "alibisticky". Potom totiž může dojít k tomu, že se dotyčný tazatel bude mou "konkrétní" odpovědí zaštiťovat někde na úřadě a já bud za "blbce". Tolik k odnětí ze ZPF.
12.12.2011 19:32 Ing. Michal Majer
k ostatním odpovědím Reagovat...
Obdobně to platí i u ostatních odpovědí. Uvědomte si, že odpovídám zcela zdarma a odpověďmi jsem zde strávil stovky hodin. Často se lidé dotazují na stejné věci několikrát, aniž by věnovali čas k nalezení odpovědi na obdobnou otázku. Protože je prostě jednodušší se zeptat. Dále mi chodí dotazy přímo na mail, ty zde ani nejsou uvedeny. Obecné dotazy typu "převod na stavební parcelu" apod. prostě nemají konkrétní odpověď. Je to jako s tím odnětím ze ZPF. Abyste mohli někde něco stavět, nestačí se zeptat v diskusi jak na to. Opět je potřeba zjistit spoustu informací z územního plánu, stavebního úřadu, správců sítí atd. atd. I kdybych o tom napsal celý článek, stejně nepostihnu všechny alternativy postupného vývoje problematiky. Tak to prostě je a pokud to nechápete (nevím v jakém oboru pracujete), tak se s tím nic nedá dělat.
Jinak pokud za mnou někdo přijde s dotazem osobně do kanceláře, nikdy jsem nikoho nevyhodil a snažím se poradit (pokud to umím). Ale to už obvykle přijde s konkrétní věcí a má s sebou alespoň snímek z katastrální mapy a můžu se dotyčného vyptat na detaily apod.
12.12.2011 19:46 Ing. Michal Majer
RE: k ostatním odpovědím Reagovat...
Dobrý večer,
pane Majer děkujeme za Váš čas, vůbec nemusíte reagovat na lidi ,kteří si toho neváží. Někomu stačí přečíst opravdu 3 odstavce, aby pochopil. Hlavně, že existují možnosti jak to lze vyřídit. Také se ohledně pozemku budu informovat o
ÚP. Přeji pěkný večer. Martina
6.1.2012 19:47 Martina
Dobrý den,mám podobný problém jako pan Milan 83.
Mám dotaz: Kolik se platí za převod pozemku(travnatý porost-7898m2)na stavební parcelu?
Kolik činí roční daň z nezastavěného stavebního pozemku? Děkuji
3.3.2011 10:10 Jiří 42
Pojem "převod pozemku na stavební parcelu" ... to nevím. Platí se například za odnětí ze zemědělského půdního fondu podle toho, kolik se odnímá. Např. plocha zastavěné části pozemku domem. Platí se různé správní poplatky při povolování stavby, změně kultury apod. Nejde obecně napsat: zaplatíte XXX Kč, protože se to musí spočítat. Kontaktujte dobrého projektanta v místě bydliště.
3.3.2011 11:05 Ing. Michal Majer
Dobrý den. Chtěla bych se zeptat na situaci kdy je pozemek veden jako zahrada a podle územního plánu obce spadá do zastavěného území. Co je třeba vyřídit či zjistit a je vůbec možnost zde stavět?Děkuji
13.4.2011 10:42 Tereza
už bylo zodpovězeno Reagovat...
Já myslím, že už to zde bylo v podstatě zodpovězeno. Pokud je v územním plánu území označeno obecně jako zóna pro bydlení, tak TEORETICKY můžete na zahradě stavět. Ale mohou existovat regulativy, území by mělo být celkově nějak dořešeno (komunikace, inženýrské sítě). Je to případ od případu. Navštivte stavební úřad a odbor územního plánování a tam vám vše řeknou, protože k tomu mají kompetence a hlavně konkrétní informace. Co se týká vyřizování, tak se spojte se zkušeným projektantem, který vám v tom pomůže. Pokud nemáte v tomto oboru zkušenosti, tak si ušetříte rok života a pytel nervů.
13.4.2011 11:15 Ing. Michal Majer
RE: děkuji Reagovat...
Ano, i mně to zní samozřejmě, ale člověk kolem slyší různé desiformace... děkuji Vám a přeji pěkný den.
13.4.2011 14:35 Tereza
RE: RE: děkuji Reagovat...
Dobrý den,
prosím chci se zeptat mám pozemek který je veden v uzemním plánu jako záloha je možné ho převest na stavební pro možnost postavení RD děkuji
9.5.2011 20:00 Petr
"záloha" Reagovat...
Je nutné kontaktovat příslušný odbor na obci / městě. Obecně platí předchozí odpovědi. Bez prostudování platného územního plánu a dalších informací nelze konkrétně odpovědět na váš obecně formulovaný dotaz.
13.5.2011 12:15 Ing. Michal Majer
Ochranné pásmo Reagovat...
Dobrý den,
chtěla bych se informovat, jak máme postupovat při převodu pozemku, který se nachází v ochranném pásmu. Jedná se o pozemek poblíž stájí s býky. Když jsme se ptali na katastru, tak nám řekli, že není možné z důvodu ochranného pásma převod uskutečnit. Nicméně býci zmizeli a už se nebudou ustájovat. Co máme udělat, abych dostali zelenou na stavbu? Předem mnohokrát děkuji za odpověď.
17.5.2011 21:42 Alena
RE: Ochranné pásmo Reagovat...
Nevím co odpovědět. Výše v diskusi jsou dotazy tohoto typu podle mě zodpovězeny. Na katastru vám nic ohledně stavby domu (pokud se bavíme o domu) neřeknou. K tomu jsou příslušné jiné orgány (viz výše).
18.5.2011 9:18 Ing. Michal Majer
Dobrý den, měla bych stejnou otázku, také bych toto chtěla zrealizovat a nevím jak, mohla bych se zeptat, jak jste to vyřešil? děkuji
24.6.2011 8:47 Jana
Máme pozemek na velmi lukrativním místě, avšak není zde udělaný územní plán jako na stavební parcelu. Lze tam stavět a já bych se ráda optala , koho bych měla kontaktovat a kdo převede pozemek na stavební parcelu, také cena za tento úkon by mne zajímala.
31.8.2011 14:27 Veronika
Nerozumim Reagovat...
Nezlobte se, vase otazka a popis situace nejsou jednoznacne. Doporucuji navstivit stavebni urad nebo oddeleni uzemniho planovani a zeptat se co se smi a nesmi stavet na danem pozemku. Je take moznost oficialne pozadat o uzemne planovaci informaci, v ni bude napsano to, co potrebujete vedet.
Precetete si poradne celou diskusi, uz jsem mnohokrat odpovidal na obdobne dotazy.
31.8.2011 22:26 Ing. Michal Majer
Děkuji Vám za cenné informace při pročítání tohoto tématu. Petr
13.9.2011 19:28 Petr
Dobrý den, mám pozemek o rozloze cca 4300m, je to louka v intravilánu obce, která nemá územní plán. Sousedící pozemek je také louka o stejné výměře. Příslušný stav. odbor nechce povolit prodej pozemku na stavební parcelu. Důvodem je jakýsi dodatek k nějáké vyhlášce o nemožnosti stavět na pozemku nad 5000 m nebo sloučení pozemků sousedních nesmí mít více jak 5000 m. Je to možné a jestli ano, jak mám postupovat, aby jsem mohla pozemek prodat, jako stavební parcelu? Děkuji za odpověď. Ivana
19.9.2011 23:17 Ivana
neumím Reagovat...
Dobrý den,
nezlobte se, neumím odpovědět na takový dotaz. Neznám podrobně situaci. To opravdu nejde univerzálně radit.
21.9.2011 9:58 Ing. Michal Majer
Dobrý den,
my právě kupujeme pozemek, který je sice v územním zástavbovém plánu obce, ale vyskytl se tu jiný problém. A to ten, že obec má v plánu právě tímto naším budoucím pozemkem vést silnici. Starosta nám řekl, že nám tam kvůli tomu stavbu nepovolí. Ptali jsme se i na stavebním úřadě, a ten nám to za takovýchto podmínek také nepovolí. Řekli nám však, že územní plán obce je teprve před schválením. Tak se chci zeptat, jestli máme nějakou šanci uspět, kdybychom podali žádost o změnu územního plánu? A jak by to mohlo být časově a finančně náročné?
Děkuji za odpověď. Lenka
3.10.2011 10:45 Lenka
před schválením Reagovat...
Tak když je před schválením, tak se zúčastněte schvalovacího procesu a pokuste se s navrženým řešením (komunikace přes váš pozemek) nesouhlasit.
3.10.2011 10:55 Ing. Michal Majer
Dobrý den, dostali jsme s přítelem pozemek - ornou půdu neboli Parcelu zjednodušené evidence tak bych se chtěla zeptat zda je teda nějak možné na ní stavět a co pro to musíme všechno udělat. Děkuji
25.10.2011 17:29 Petra
Já myslím, že pro představu stačí přečíst tuhle diskusi. Každopádně si najděte nějakého schopného projektanta, který zvládá nejen naprojektovat dům, ale i vše okolo. Hlavně vše vyřídit a zjistit, zda je možné stavět, co je možné stavět atd. atd. Teď u mě byli lidé, projekt domu měli s sebou, ale neměli vůbec zjištěné, zda je možné se napojit na elektro, kanalizaci, vodu, atd. atd. Je potřeba začít od "A" a ne od "P" ....
27.10.2011 10:41 Ing. Michal Majer
Zahrada Reagovat...
Dobrý den, chtěl bych se jen zeptat zda je nějaká možnost postavit na pozemku vedeném jako zahrada pouze garáž na automobil? Jestli je třeba nějaký prostor který lze na zahradě zastavět svévolně, nebo alespoň s menšími problémy? Kdyby bylo třeba možné využít prostor řádově v desítkách metrů čtverečných pro stavbu pouze garáže a nebylo potřeba žádného povolení. Děkuji mnohokrát Žďánský
29.10.2011 19:33 Žďánský
Dobrý den,
vlastním pozemek - trvalý travní porost
uzemní plán - OV
vyjmutí by asi nebyl problém, ale ÚP počítá z rozparcelováním
Můj pozemek je šikmo,tzn. že protíná dva "jejich" kolmé pozemky.
Jak s tímto, když budu chtít na té části stavět.
Dohodnout se na příslušném úřadě?
Děkuji za info
15.11.2011 22:34 Jakub
bez jednání se neobejdete Reagovat...
Dobrý den, určitě předjednat. Neznám vůbec situaci, ale obvykle je vhodné zpracovat nějakou ideovou studii (podrobnější než ÚP) a s ní dále pracovat. Následně řešit geometráky, napojení na IS apod.
16.11.2011 14:26 Ing. Michal Majer
Dobrý den. Chtěla bych se zeptat,zda je možné převéct pozemek na stavební,přes který vede hluková hranice dálnice? Dálnice není ještě ani schválená a není jisté zda tam vůbec někdy bude véct... Pozemek má kolem 3000m2 a hranice vede jen přes půlku,takže dům by se mohl postavit v polovině pozemku kde už hranice není. Paní na stavebním úřadě mi řekla,že i kdyby se pozemek rozdělil na dva,tak ho nemůže převéct z důvodu že hranice je hned na vedlejším pozemku. Přijde mi to ale nelogické,tak bych chtěla vědět i jiný názor. A zda by to šlo kdyžtak nějak vyřešit?
24.11.2011 20:10 gery
dálnice Reagovat...
Omlouvám se, neumím odpovědět a už vůbec ne bez podrobných znalostí problematiky. Jak jsem již několikrát psal, asi úplně nejdůležitější je soulad s územním plánem. A z dotazu nevyplývá co na parcele ÚP umožňuje stavět.
1.12.2011 14:02 Ing. Michal Majer
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, jaká je cena za vyjmutí pozemku z orné půdy? Za 1 metr čtvereční?
Děkuji za odpověď. Cahová L.
11.6.2012 20:15 Lula
cena za odnětí ze ZPF Reagovat...
Kolik stojí odnětí je potřeba spočítat (dle přílohy zákona 334/92 Sb.). Nezáleží jen na velikosti plochy k odnětí. Cena závisí na bonitě půdy (BPEJ - informace na katastru) a na dalších koeficientech (určitě jich je obecně přes 10). Koeficienty mohou základní cenu zlevnit, ale i mnohonásobně zdražit (např. národní parky, ochranná pásma minerálních vod, zastavitelná / nezastavitelná území, chráněná ložisková území, poškozená zemědělská půda, atd. atd.). Takže je potřeba i tyto koeficienty na příslušných úřadech zjistit. Ostatně už jsem v této diskusi zmínil, že na otázku vašeho typu neumím přesně odpovědět.
11.6.2012 20:34 Ing. Michal Majer
RE: kde začít při změně pozemku na stavební Reagovat...
Dobrý den pane Majer,
nedávno nám byla nabídnuta možnost odkoupit od jedné známé kousek pozemku, který je vedený jako orná půda, s tím, že se pokusím oběhat si příslušné úřady a zkusím ho převést, pokud to bude možné, na pozemek stavební. Ačkoli je mi jasné, že na podobnou otázku jste již odpovídal mnohokrát, přesto Vás prosím jestli by jste mi nemohl pomoct s tím kde začít. Zda jít nejdřív za starostou a s celou věcí ho obeznámit. Nebo jestli je lepší dojít si nejdřív na KÚ a začít tam. Všiml jsem si, že v některých odpovědích zmiňujete, že je potřeba vědět jestli je pozemek určený k zástavbě, dá se to poznat i z internetového nákledu do katastru? Konkrétně mám na mysli tuto stránku http://sgi.nahlizenidokn.cuzk.cz/marushka/default.aspx?themeid=3&&MarQueryId=6D2BCEB5&MarQParam0=683906&MarQParamCount=1&MarWindowName=Marushka kde je přesně i onen pozemek pod číslem 570|1. A jedná se mi o část pozemku, která je vedle dvou staveb zakreslených v mapě pod čísly 100 a 101.
Za jakoukoli radu předem děkuji.

S pozdravem Hospodka
2.1.2013 15:41 Tomáš Hospodka
Začít územním plánem Reagovat...
Dobrý den. Není to sice jediný nutný krok, ale důležitý. A to: Zjistit si, zda existuje pro danou obec územní plán a zda je tato parcela v něm vedena jako plocha pro zástavbu rodinnými domy. To je asi ten nejzákladnější předpoklad. Dále existuje mnoho dalších podmínek (např. zajištění přístupu na pozemek v souladu s legislativou). Z katastru to nepoznáte.
2.1.2013 16:40 Ing. Michal Majer
RE: Začít územním plánem Reagovat...
Dobrý den,
tak v územním plánu je to vedeno jako Trvalé travní porosty. Tak se chci zeptat co dál? Za kým jít, koho požádat o vyjmutí z územního plánu, nebo o jeho změnu? Je to v kompetenci starosty obce nebo musím na katastrální úřad? A poslední otázka na kterou se Vás chci zeptat je jestli by nebylo snažší zkusit odkoupit kousek pole, které už je v územním plánu značeno pro zástavbu rodinými domy a postavit tam. Nebo je to taky hodně komplikované?
Děkuji za odpověď
Hospodka
3.1.2013 14:26 Tomáš Hospodka
Změna územního plánu Reagovat...
Takže na pozemku se stavět nedá. Stavební úřad může povolit na pozemcích jen ty stavby, které jsou územním plánem "naplánovány". Územní plán lze změnit. Je to však zdlouhavý proces, stojí peníze a nikde není záruka, že změna bude schválena. Zjednodušeně řešeno: architekt v ÚP vymyslel, kde se v budoucnu bude obec rozvíjet a kde zůstanou louky. Je to tedy dlouhodobý koncept rozvoje území. Není tedy jednoduché jen tak přijít a prohlásit: "chci stavět jinde". Pokud je to možné, doporučuji stavět tam, kde to ÚP dovoluje. Ale pozor, nekupujte jen tak pozemek s vědomím, že tam můžete podle ÚP stavět. Stavební úřad vám nemusí automaticky stavbu povolit. Existují i další podmínky pro výstavbu. Ale to už je asi nad rámec stručné odpovědi ve fóru.
3.1.2013 15:05 Ing. Michal Majer
RD postavený před 3O lety na zahradě, námi koupený před 5 lety,shořel a chceme na zachoval é části znovu budovat,SÚ dal žádost na změnu užívání části parcely, na územním plánu k.ú. obce je možné stavět RD,hned vedle shořeného domu na zahradě je stavební parcela,na ní zbyli základy po stare dřevěnici,SÚ chce zrušit stávající st.p.,abychom mohli dostat novou a chce, abychom se odhlásili z místa trvalého bydliště na stávající st.parc.,aby nám mohla dat nové popisné číslo na novou st.p.je postup správný?
22.8.2012 20:54 Zuzana
Dobrý den,
chtěl bych se zeptat na zápis do katastru nemovitostí. Mám geometrický plán na pozemek, který je v územním plánu určen pro výstavbu rodinného domu. Mám souhlas i s dělením pozemků ze stavebního úřadu. Pozemek je veden jako orná půda. Na katasrálním úřadě nechtějí tento pozemek zavkladovat. Jen prý při změně majitele nebo změně využití pozemku. Budu pozemek zasíťovávat a v katastru pozemek nebude vidět. Je nějaké východisko?
Děkuji za odpověď.
1.3.2013 12:33 Pavka
Geometrický plán Reagovat...
Já do katastru až tak moc nevidím, takže moc neporadím. Pokud to nechtějí zapsat, počkal bych se zápisem, až bude "co zapisovat", tj. buď až budete pozemek prodávat nebo až budete zapisovat do katastru dům a budete chtít v jeho okolí do katastru zapsat i zahradu. Pak nebude se zápisem oddělení pozemku problém.
Jestli máte důvod k oddělení pozemku v katastru už před stavbou, bude to nutné provést s jiným druhem pozemku (chcete-li stavět dům, pak zahrada), protože dělení orné půdy vám "neprošlo". Budete tedy muset získat na stavebním úřadě rozhodnutí o změně využití území pro oddělovaný pozemek např. na zahradu. Kdybyste chtěl měnit druh pozemku na nezemědělský, muselo by se provést odnětí ze zemědělského půdního fondu a to něco stojí.
3.3.2013 14:21 Ing. Michal Majer
Dobrý den. Rád bych se zeptal, zda-li lze započít se stavebními pracemi na pozemku, který není v platném ÚP obce určen k zastavění, ale v nově schváleném návrhu ÚP, který byl již zaslán ke zpracování s termínem ukončení na jaře příštího roku, už ale tento pozemek k zastavění určen je. Děkuji.
8.4.2013 15:03 Petr
lze začít s pracemi? Reagovat...
Pokud není nový ÚP schválen a stavba je v rozporu s platným územním plánem, tak asi stavět nelze. Ostatně, ani nezískáte stavební povolení (pokud to stavba vyžaduje). Navíc není jisté, že nový územní plán bude schválen.
8.4.2013 15:14 Ing. Michal Majer
RE: lze začít s pracemi? Reagovat...
Promiňte. To schvalování probíhá ve dvou úrovních? Na obecním úřadě byly totiž požadavky na změny do nového ÚP již schváleny a tyto zaslány ke zpracování nového ÚP odbornou firmou. Toto první schválení změn je tedy ještě z pohledu započetí prací neplatné a až po vypracování nového ÚP podle schválených změn probíhá schvalování ještě jednou a až toto je rozhodné a určující? Pokud není tedy nový UP vypracován, jede se podle starého a vyjímky neexistují ani z titulu nově schválených požadavků. Rozumím tomu tak správně?
9.4.2013 13:21 Petr
Platný územní plán Reagovat...
Je to tedy mimo můj obor. Ale mám za to, že v daném okamžiku platí pouze jeden územní plán, v tomto případě ten původní. Podle tohoto plánu rozhoduje a povoluje stavby stavební úřad. Až bude platný ten nový, bude stavební úřad rozhodovat podle nového.
10.4.2013 10:04 Ing. Michal Majer
Dobrý den, vlastním pozemek 964m2, je vedený jako orná půda, v územním plánu je za vnitřní stranou hranice plochy určené k zástavbě, na sousedících pozemcích se nacházejí RD. Příjezdová cesta taky je. Teoreticky nic nebrání tomu, zde začít stavět. Pozemek ale neodpovídá mým představám o buducím bydlení, zdědil jsem jej a rád bych bydlel jinde.. Takže jelikož ten pozemek nepořebuji, rád bych ho prodal, pochopiteně za co nejvyšší cenu. Byla by škoda prodat pozemek za cenu orné půdy, když je to potencionální stavební pozemek... Existuje nějaká možnost, změny typu pozemku na stavení, aniž bych musel žádat o stavební povolení??? Nebo se musí žádat o stavební povolení, postavit např. základy pro garáž a poté stavební povolení zrušit?? Pokud ano, jaký by byl vhodný důvod pro zrušení stavebního povolení, aby vše proběhlo bez problémů? Nerad bych dostal za pozemek 2krát méně, než bych potencionálně mohl, ale nadruhou stranu, se necchci dostat do problémů se zákony ČR....Děkuji zaodpověď :)
10.4.2013 22:45 Smajdy
prodat stavební pozemek Reagovat...
Dobrý den, osobně bych nic nestavěl apod.. Kdo bude o pozemek mít zájem, naprojektuje si svůj dům a vyřídí si povolení. Spíš bych zajistil kopii územního plánu, územně plánovací informaci k vašemu pozemku (tam bude napsané, že se na něm dá stavět), oslovil bych správce inženýrských sítí se žádosti o připojení pozemku na elektro, vodu, plyn, kanalizaci apod. Prostě vše, co bych kupujícímu mohl předložit jako doklad o tom, že opravdu nic nebrání stavět. Je to ale pouze můj osobní názor.
12.4.2013 13:06 Ing. Michal Majer

Prohledat celý MujProjekt.cz nebo světový web
Google     

Reklama

Firma dne
AQUAPLAN - ing. Petr Kuda
vodohospodářské stavby

© MujProjekt.cz